Od małego powtarza się nam, aby jeść warzywa i owoce. Warto sobie to wpoić, bo nie tylko nadają one kolorytu wielu potrawom, ale przede wszystkim dobrze smakują i mają szereg cennych wartości odżywczych. Doskonałym tego przykładem są tutaj marchewki. Warto im się przyjrzeć nie tylko z racji dużej popularności tego warzywa, ale głównie z tego, co ma ono nam do zaoferowania.
Marchewka jest smaczna i zdrowa, co wpływa na dużą jej popularność. Stąd też to warzywo ma istotne miejsce w naszej kuchni. Warto jednak zaznaczyć, że w pewnych krajach traktuje się marchewkę jako owoc, my skupmy się na rzeczywistym potencjale tego warzywa, zamiast na tego typu sympatycznych ciekawostkach. Choć marchew kojarzy nam się głównie z pomarańczowym kolorem, to w sprzedaży można dostać ją też w kolorze białym, fioletowym, żółtym i czerwonym.
Sprawdzamy wartości odżywcze marchewki
Marchewka to doskonały składnik naszej diety z racji małej kaloryczności. W porcji 100 gramowej mamy zaledwie 27 kcal. W jednej marchewce mamy dużą dawkę energii, która w większości pochodzi z węglowodanów (min. 8,7 g/100 g). Warto odnotować niewielką zawartość tłuszczu (0,2 g/100 g). Warzywo to może też pochwalić się dużą zawartością antyoksydantów i błonnika. Jest to również cenne źródło takich pierwiastków jak: miedź, cynk, żelazo, magnez, wapń czy mangan. Sporo jest tu witaminy A, witamin z grupy B, niacyny, a także witaminy E i C. Do tego warto pamiętać, że opisywane tutaj warzywo stanowi bogate źródło występującego zazwyczaj w śladowych ilościach pierwiastka tj. molibdenu. Jest on jednak bardzo istotny dla naszego organizmu w kontekście harmonijnych przemian metabolicznych.
Podsumowanie
Dla każdego, kto zapoznał się z lekturą niniejszego tekstu, jasne jest to, że wartości odżywcze marchewki są ponadprzeciętne. Tym samym nie może zabraknąć tego warzywa w naszej diecie. To wręcz prawdziwa bomba cennych witamin i innych składników odżywczych. Sprawdzi się ona u osób na diecie odchudzającej z racji małej zawartości tłuszczu. Jednocześnie marchewka jest smaczna w każdej postaci. Dlatego też warto ją spożywać na surowo, gotowaną czy też jako sok.