Psychoterapia schematu jako recepta na zaburzenia osobowości

Zaburzenia osobowości są zjawiskiem występującym niebywale często, ale mającym bardzo cienką granicą rozpoznawalności. Skąd wiadomo, że posiadamy owe zaburzenia osobowości, skoro tak ciężko określić ich pochodzenie i funkcjonowanie.

Psychoterapia schematu jest innowacyjną techniką, wywodzącą się z psychoterapii behawioralnej, bazującej na wczesnych nieadaptacyjnych schematach i obszarach radzenia sobie z nimi. 
Dzięki tej terapii dowiesz się jakie obszary schematyczne są powstają, jeśli nieodpowiednio dbasz o swoje potrzeby, ale przede wszystkim dowiesz się mnóstwo ważnych informacji o sobie – o tym w jaki sposób reagujesz na poszczególne bodźce czy wspomnienia, jak radzisz sobie z kontaktem z innymi ludźmi oraz nauczysz się jasno, konkretnie i spontanicznie wyrażać swoje myśli i uczucia. 
Niektóre zaburzenia osobowości biorą się właśnie z braku zaspokojania swoich podstawowych potrzeb, nie tylko społecznych, ale także indywidualnych, związanych chociażby z kompetencją czy poczuciem tożsamości.