Holandia to kraj, który może się poszczycić wielkimi, takimi jak na przykład Vincent van Gogh. Mimo iż żył w XIX wieku jego sztuka miała niezwykle wielki wpływ na malarstwo XX oraz współczesne. Do dzisiaj bowiem uznaj się go za jednego z większych malarzy w historii.
Aby lepiej zrozumieć jego sztukę i móc na żywo zobaczyć jego dzieła warto odwiedzić poświęcone mu muzeum w Amsterdamie – Vincent van Gogh Museum.
O muzeum Vincenta van Gogha
Muzeum Vincenta van Gogha posiada największą kolekcję dzieł tego malarza. Składa się na nią 200 obrazów, 500 rysunków i 700 jego listów. Oprócz tego możemy w salach muzeum zobaczyć inne eksponaty z nim związane jak fotografie, czy rzeczy osobiste.
Poza tym muzeum gromadzi obrazy innych malarzy związanych z van Goghiem. Takich jak jego przyjaciół-malarzy – Paula Gauguina i Toulouse-Lautreca, oraz tych, którzy inspirowali artystę – przykładowo Jean-Francouis Millet.
W budynku znajduje się również obszerna biblioteka – ponad 24 000 książek i 4500 innych rodzajów publikacji – na temat sztuki i znanych malarzy. Jest także pomieszczenie z komputerami z dostępem do Internetu. Zapewnione jest więc wszystko, by móc jak najwięcej dowiedzieć się o patronie tego miejsca, jak i innych artystach, których dzieła są tu wystawiane.
Kolekcja muzeum Vincenta van Gogha
Wśród ponad 200 obrazów Vincenta van Gogha jest kilka, na które szczególnie przy zwiedzaniu należy zwrócić uwagę.
„Jedzący kartofle” to jedno z najcenniejszych obrazów w muzeum. Jest to jedno z najważniejszych dzieł Vincenta van Gogha, zwłaszcza biorąc pod uwagę pierwsze pięć lat jego twórczości. Przez wielu ekspertów nazywane jest pierwszym arcydziełem mistrza.
„Martwa natura : wazon z piętnastoma słonecznikami” to jedyny obraz z serii „Słoneczników” van Gogha w muzeum. Dodatkowo należy on do najsłynniejszej serii obrazów Vincenta. Wiele osób przez sam ten obraz jest w stanie przyjechać do Amsterdamu.
Najważniejszym obrazem ze zbiorów muzeum jest jednak „Pole pszenicy z krukami”. Przez wielu uznawany jest za ostatni obraz namalowany przez artystę. Jest to, co prawda, nadal kwestia sporna, gdyż wielu badaczy twierdzi, że Vincent van Gogh namalował po tym płótnie jeszcze kilka. Bezsporny natomiast jest fakt, że „Pole pszenicy” powstało w ostatnim miesiącu życia artysty i reprezentuje jego stan psychiczny, rozpacz i depresję.