Czy pralnia chemiczna to zawsze dobry wybór? Pranie chemiczne to metoda usuwania plam, w której główną rolę odgrywają specjalne, chemiczne preparaty. Są to agresywne środki myjące, dzięki którym tkaniny odzyskują intensywny kolor i nienaganny wygląd. Nie wszystkie materiały można poddawać praniu chemicznemu. Które tkaniny źle znoszą kontakt z detergentem? Oto ich lista.
Tkaniny naturalne: len, bawełna, jedwab
Masz stertę brudnych ciuchów lub pościeli i zastanawiasz się, czy wszystkie materiały możesz poddać praniu chemicznemu? Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do metody prania, porozmawiaj z pracownikiem pralni, który doradzi Ci, których materiałów nie należy prać chemicznie. Musisz wiedzieć, że w gronie tkanin źle znoszących kontakt z chemikaliami, są: len, bawełna i naturalny jedwab.
Rozpuszczalniki, stosowane w pralni chemicznej, mogą uszkodzić delikatną strukturę włókien lnianych, jedwabnych lub bawełnianych. Co zrobić, by uniknąć strat? Udaj się do pralni i zasięgnij opinii doświadczonego personelu. Pracownicy chemicznej pralni chętnie doradzą Ci, jakie rozwiązanie wybrać i czy daną tkaninę można prać chemicznie.
Co można prać chemicznie? Sprawdź symbol
Jakich materiałów nie można poddać praniu chemicznemu? Na to pytanie nie ma jednej, prostej odpowiedzi. Podstawowym źródłem wiedzy na temat dopuszczalnych technologii prania danego wyrobu jest metka, dołączona do materiału. Znajdziesz na niej szczegółowe wskazówki, czy bluzkę bądź spodnie można prać chemicznie. Przekreślone kółko to międzynarodowy symbol, oznaczający zakaz prania chemicznego.
Jeśli producent odzieży lub tekstyliów zaleca pranie chemiczne, na metce znajdziesz symbol koła. Dodatkową wskazówkę dla pracownika pralni stanowi też oznakowanie w formie liter: A, P, F lub W, opisujące specyfikę preparatów (rozpuszczalników, benzyny), które można użyć do czyszczenia danej tkaniny. Zakaz wybielania materiału symbolizuje na metkach przekreślony znak trójkąta.