Medytacja mindfulness- sposób na redukcję stresu

lograstudio / Pixabay

Medytacja z dnia na dzień zyskuje na popularności. W czym tkwi sekret jej popularności? Czym jest medytacja mindfulness? Sprawdź, skąd pochodzi i czy rzeczywiście warto z niej skorzystać.

Historia medytacji

Kiedy myślimy o medytacji, przychodzą nam na myśl religie dalekowschodnie. Samo słowo medytacja pochodzi z łaciny ( meditatio) i oznacza: myśleć, wymyślać, kontemplować i zastanawiać się. Jest ważnym elementem takich religii jak buddyzm czy hinduizm.

Rodzaje medytacji

Istnieją dwa rodzaje medytacji. Medytacja skoncentrowanej uważności to technika, w której skupiamy się na jednym obiekcie, może to być oddech czy konkretny przedmiot. Z kolei medytacja otwartego monitorowania zakłada obserwację wszystkich docierających do nas bodźców, zarówno zewnętrznych jak i wewnętrznych.

Uważność

Mindfulness definiowany jest jako świadoma uwaga, łączy w sobie dwa rodzaje medytacji. Profesor Kabat -Zinn w latach 70-tych XX wieku prowadził badania na temat medytacji buddyjskich. Na ich podstawie stworzył trwający 8 tygodni Program Redukcji Stresu Oparty na Uważności. Początkowo kierował go do pacjentów z zaburzeniami emocjonalnymi, głównie weteranów wojennych. Program odniósł spory sukces, wpłynął na zmniejszenie cierpienia uczestników.

Rozproszenie uwagi

Stale coś nam przeszkadza. Nawet w czasie wolnym przerywa nam telefon, gdy się nudzimy, wchodzimy na media społecznościowe. Tymczasem bycie tu i teraz przychodzi nam coraz trudniej. No bo przecież jak można nie odebrać telefonu, albo odciąć się od nowinek ze świata? Kiedyś może było łatwiej, nie było tyle rozpraszaczy. Nasz tryb życia zwykle nie jest zdrowy, dużo w nim stresu, pędzimy, bo inni też to robią.

Zasady uważności

Uważność możemy ćwiczyć na co dzień. Zwracajmy uwagę na błahe elementy naszej rzeczywistości, skupmy się na jednej czynności, którą robimy. Zatrzymanie się w rzeczywistości i słuchanie naszego ciała przyniesie nam wymierne korzyści. Oczywiście nie rozwiąże wszystkich naszych problemów, ale pozwoli się uspokoić.